Hartford VMC1230A machining centre
PDF
Hartford VMC1230A
price on request
Contact the seller
Call me back
Hartford VMC1230A machining centre - Machineryline
1/1
Request additional photos
PDF
Price:
on request
Ask for price
Notify me when price changes
Contact the seller
Net weight: 9,700 kg
Location: Belgium Deinze
Seller stock ID: 8147
Placed on: more than 1 month
Description
X-axis travel: 1,230 mm
Y-axis travel: 610 mm
Z-axis travel: 610 mm
Overall dimensions: 3.8 m × 2.8 m × 2.8 m
Additional services
More details — Hartford VMC1230A machining centre
brand: Hartford
Hartford VMC1230A
Table dimensions: 1270 x 630 mm
Max weight on the table: 1200 kg
Depth of throat (uprights-spindlecenter): 610 mm
Admission in spindle (ISO): ISO 50
Power on the spindle: 15 kW / 20 hp
Control : Fanuc
Number of axes: 3
Toolchanger: yes
Number of toolholders: 20 tools
Number of rotations: 50 - 6000 rpm
Power principal motor : 25 kVa
Important
This offer is for guidance only. Please request more precise information from the seller.
Purchase tips
Safety tips
Seller Verification
Price Check
Do not buy products which price is too different from the average price for similar equipment.
Doubtful prepayment
Varieties of this fraud may include:
  • Transfer of prepayment to the card
  • Transfer to the “Trustee” account
  • Such a request should be alarming, most likely you are communicating with a fraudster.
  • Transfer to a company account with a similar name
  • Substitution of own details in the invoice of a real company
Found a fraud?
Let us know
Safety tips
Similar ads
Price on request
Machining centre
CNC X-axis travel 1,250 mm Y-axis travel 600 mm Z-axis travel 635 mm Power 38 kW
Belgium, Deinze
APT International
2 years at Machineryline
NTC X: 570 mm - Y: 420 - Z: 460 mm CNC machining centre
Machining centre
X-axis travel 570 mm Y-axis travel 420 mm Z-axis travel 460 mm
Belgium, Deinze
APT International
2 years at Machineryline
X-axis travel 500 mm Y-axis travel 380 mm Z-axis travel 300 mm
Subscribe to receive new ads from this section
machining centrs
Clicking here, you consent to our privacy policy and user agreement.
X-axis travel 1,200 mm Y-axis travel 1,000 mm Z-axis travel 550 mm Power 15 kW
2000
X-axis travel 2,060 mm Y-axis travel 1,016 mm Z-axis travel 820 mm
2002
X-axis travel 630 mm Y-axis travel 560 mm
X-axis travel 800 mm Y-axis travel 600 mm Z-axis travel 500 mm Power 43 kW
Heller X: 800 - Y: 800 - Z: 710 mm CNC machining centre Heller X: 800 - Y: 800 - Z: 710 mm CNC machining centre Heller X: 800 - Y: 800 - Z: 710 mm CNC machining centre
VIDEO
X-axis travel 800 mm Y-axis travel 800 mm Z-axis travel 710 mm
X-axis travel 1,020 mm Y-axis travel 510 mm Z-axis travel 510 mm
X-axis travel 630 mm Y-axis travel 600 mm Z-axis travel 650 mm
X-axis travel 800 mm Y-axis travel 650 mm Z-axis travel 750 mm
X-axis travel 1,500 mm Y-axis travel 800 mm Z-axis travel 508 mm
X-axis travel 915 mm Y-axis travel 508 mm Z-axis travel 610 mm
X-axis travel 1,350 mm Y-axis travel 610 mm Z-axis travel 610 mm
Spindle rotational speed 6,000 rpm X-axis travel 1,016 mm Y-axis travel 508 mm Z-axis travel 508 mm
X-axis travel 1,800 mm Y-axis travel 550 mm Z-axis travel 300 mm
X-axis travel 1,300 mm Y-axis travel 650 mm Z-axis travel 550 mm
Spindle rotational speed 2,000 rpm X-axis travel 1,500 mm Y-axis travel 810 mm Z-axis travel 750 mm Power 15 kW
X-axis travel 1,016 mm Y-axis travel 610 mm Z-axis travel 508 mm
X-axis travel 3,000 mm Y-axis travel 800 mm Z-axis travel 585 mm